Haritadan Firma Ara

Türkiye Haberleri

Ambulansa 12 Saniyede Yol Vermeyen Yanıyor
HaberlerTürkiye
10.36 , 20/04/2015
Web Siteniz Yok mu?
Ambulansa 12 Saniyede Yol Vermeyen Yanıyor
Bu bir tanıtımdır.
Reklam Verebilirsiniz
ADRES SİNYALLE ALINACAK

Ambulanslarımızda navigasyon cihazı ve vakayı elektronik olarak alabileceğimiz bir tablet olacak. Olay sonrası arama cep telefonundan yapıldıysa adres istenmeyecek. 112’yi aradığınız zaman aplikasyon sayesinde ‘Konum paylaşımını onaylıyor musunuz?’ diye soracak. Bu sayede telefondan gelen sinyalle direk konum alınacak.
 
10 DAKİKADA OLAY YERİNDE OLACAK ORGANİZASYON

Habertürk'ün haberine göre 112 Acil Servis ambulanslarıyla ilgili yeni düzenlemeleri anlatan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, akıllı ambulans sistemini bu yıl sonunda uygulamaya başlayacaklarını söyledi. Ambulansların şehir içinde en geç 10 dakika, köylerde ise 30 dakikada vakaya ulaşmasını amaçladıklarını belirten Nacar, “Kaç ambulans görevde, kaç kilometre yapıldı, kaç vaka alındı, kaç vakaya ne kadar zamanda gidildi, bunların hepsi artık Acil Sağlık Otomasyon Sistemi’nde (ASOS) yer alacak” dedi. 
 
AMBULANSTAKİ HASTANIN TIBBİ GEÇMİŞİ BİLİNECEK

Osman Nacar, vatandaşların tıbbi bilgilerinin yer aldığı e-nabız sisteminin ambulanslarda kullanılacağını da dile getirdi: “Ambulans harekete geçtikten sonra gidilen hastanın ismi, e-nabız sistemine düşecek. Sistem birkaç dakika içinde o şahısla ilgili tıbbi özgeçmişi çıkaracak. Hastanın kan grubu, ameliyatları, hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve alerjik olduğu durumlar daha olay yerine varmadan öğrenilmiş olacak.”
 
Trafikte, arkasında siren çalan ambulansa 12 saniye içinde yol vermeyen sürücüye ceza kesilecek. Ambulansı arkadan takip etmenin de cezası 80 lira...
 
 
Bu haber 2604 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.
  süper olmuş bu uygulama! ama geç kalınmış olmalı .  
 
SAMET YENİCE, 22/04/2015  
 

  sonunda teknolojiyi kullanacaklar ne mutlu.  
 
baki kaya, 22/04/2015  
 

Anket
  Sizce Türkiye'de Başkanlık Sistemi Olmalı mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER